תביעה שכנגד

ספרי חוק ומשפט

תביעה שכנגד היא תביעה אשר מוגשת כתגובה להגשת כתב תביעה. כאשר מוגשת נגד אדם (או ישות משפטית אחרת) תביעה קטנה, הוא מתבקש להגיש כתב הגנה, אך בנוסף הוא יכול להגיש תביעה שכנגד. זאת כמובן בתנאי שלפי שיטתו אכן קיימת עילת תביעה. אני חוזר ומדגיש שזהו אינו תחליף לכתב הגנה; זהו כתב תביעה אשר אינו מוגבל לעניין התביעה המקורית ועשוי לדון בנושאים שונים לחלוטין. לעומת זאת כתב ההגנה נוגע אך ורק לטענות כתב התביעה ובו ישנן טענות הסותרות את ההאשמות כתב התביעה או מעניקות לו הסבר אחר.

הפרוצדורה להגשת תביעה שכנגד

כאשר מתקבל כתב תביעה, לנתבע יש 15 יום להגיש כתב הגנה; זוהי גם תקופת הזמן המוקצבת לו גם לצורך הגשת תביעה שכנגד. אותן המגבלות החלות על תביעות קטנות, חלות על תביעה שכנגד (כמו למשל סכום התביעה המרבי). את התביעה שכנגד יש להגיש לבית המשפט ביחד עם כתב ההגנה. את התביעה יש להגיש בשלושה העתקים, כולל העתקי נספחים. במידה ויש יותר מנתבע אחד, יש להוסיף העתק עבור כל נתבע נוסף. כמו כן יש לשלם את האגרה הרגילה הנהוגה בתביעות קטנות, 1% מסכום התביעה או סכום מינימלי של 50 ש“ח (הגבוה מבין השניים).

במידה והוגשה תביעה שכנגד, לתובע המקורי יש את הזכות להגיש כתב הגנה, אך הפעם מוקצבים לו 7 ימים בלבד לצורך הגשת כתב הגנה .

הדיון בתביעה שכנגד

ברמת העיקרון, תביעה שכנגד, מתבררת יחדיו עם התביעה המקורית באותו הליך משפטי. אך בנסיבות מסוימות מפרידים בין הדיונים. למשל כאשר ישנו חשש כי איחוד הדיונים יגרום לעיכובים, שהם בבחינת ”יתר על המידה“, בתביעה המקורית. מטרת הליך התביעה שכנגד הוא לייעל הליכים משפטיים, אך במידה ונוכחים לדעת כי לא מתקיים ייעול אלא סרבול, תיתכן הפרדת הדיונים.

בין אם הדיונים הופרדו, או לא הופרדו, תביעה שכנגד תמיד מתנהלת כתביעה עצמאית אשר ההכרעה בה אינה מושפעת מהתביעה המקורית. גם במקרים בהם התביעה המקורית נדחית, או אף נמחקת, תביעת הנגד עדיין בתוקף.

תביעה שכנגד במקרה של תאגידים

בית המשפט לתביעות קטנות נועד להקל על האזרח ולהנגיש עבורו פרוצדורות משפטיות. מסיבה זו חברות בע“מ ותאגידים אינם יכולים להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות, בעוד האזרח יכול לתבוע אותם בתביעות קטנות. למרות שחברות אינן יכולות להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות, במקרה שהוגשה נגדן תביעה קטנה הן רשאיות להגיש תביעה שכנגד בבית המשפט לתביעות קטנות. זהו מקרה יוצא דופן אשר נועד למנוע סחבת משפטית אשר בסופו של דבר תפגע באזרח אשר ימצא את עצמו מתמודד עם שתי ערכות משפטיות שונות.

פוסטים אחרונים

אנחנו כאן לכל שאלה

פורטל "פרקליט" משתדל להיות מעודכן ואחראי ככל האפשר, אך עם זאת, השימוש במידע המופיע באתר "פרקליט" אינו תחליף בשום אופן לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד.

Ⓒ 2020 - כל הזכויות שמורות לאתר פרקליט

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן