המדריך לתו נכה

תו נכה - המדריך המלא (והטפסים להורדה)

תוכן עניינים

החוק במדינת ישראל מאפשר לאזרחים המחזיקים בתו נכה להחנות את רכבם במקומות שמורים המיועדים להם בלבד. השאיפה היא כמובן לאפשר לאותם אנשים המחזיקים בתו נכה להגיע בקלות למקומות, ולהוריד את התלות שלהם בסביבה למינימום האפשרי. מהסיבה הזאת לא מעט אזרחים שזכאים לקבל תו נכה כבר הגישו את כל המסמכים הדרושים, אך עדיין ישנם מספר לא מבוטל של זכאים שלא מימשו את זכותם.

מדוע אותם זכאים לא מימשו את זכותם? יש לכך לא מעט סיבות – אך חלק לא קטן מאותם זכאים חוששים לבצע את ההליך מכיוון שהם חושבים כי הוא ארוך ומייגע, ויגזול מהם זמן יקר שאותו הם מעדיפים לתעל למקומות אחרים. זוהי בהחלט מחשבה מובנת, מהסיבה הזאת החלטנו להרים את הכפפה על מנת לספק לכם את המדריך המלא לכל מי שמעוניין להוציא תו נכה.

כך תוכלו לדעת בדיוק לקראת מה אתם צועדים, והאם בכלל אתם זכאים להוציא את תו הנכה על פי החוק במדינת ישראל. אנו יכולים להבטיח לכם כי מיד לאחר שתקראו את המדריך הבא, תדעו בדיוק מה אתם צריכים לעשות על מנת לקבל את התו – ואתם תבינו כי לא מדובר בהליך כל כך מסובך. 

כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?


עוד לפני שאתם ניגשים למשרד הרישוי על מנת להוציא תו נכה, עליכם להבין בצורה מעמיקה כמה אחוזי נכות צריך בשביל לקבל תו נכה. לא כל אזרח בישראל המוגדר כנכה יהיה זכאי אוטומטית לקבל את התו, ולכן חשוב מאוד שתבינו באיזה סיטואציה אתם עומדים – כך תוכלו לתכנן בצורה נכונה יותר את הצעדים הבאים.

על פי החוק במדינת ישראל כל אזרח שיש לו כ-60% אחוזי נכות ותנועתו בדרכים עלולה לסכן את מצבו הבריאותי יהיה זכאי לקבל תו נכה. אחוזי הנכות נקבעים על פי הבטוח הלאומי, שהוא הגוף שאחראי על אחוזי הנכות מטעם מדינת ישראל. חשוב לציין כי ישנה ועדה רפואית שהיא זאת שקובעת את אחוזי הנכות שיזקפו לזכותו של כל אזרח, כמובן שאחוזי הנכות נקבעים על פי מצבו הרפואי של כל אזרח.

אזרחים שיש להם פחות מ-60% נכות יכולים גם הם להיות זכאים לתו נכה. משרד הרישוי רשאי להנפיק תווי נכה גם לאזרחים הללו, כל עוד הם מגישים את כל המסמכים הרפואיים המעידים על המגבלה הפיזית שממנה הם סובלים. כמובן שבכדי להגדיל את הסיכוי לקבל התו, עליכם להגיש את כל המסמכים הדרושים ורצוי שהם יהיו מפורטים ככל האפשר – דבר שיכול להגדיל בצורה משמעותית את סיכויי הזכאות.

חשוב להדגיש כי אומנם מרבית האזרחים שיש להם יותר מ-60% נכות זכאים לתו נכה, אך עדיין ההחלטה הסופית היא של משרד הרישוי שיכול גם לשלול זכאות מסיבות כאלה ואחרות.

איך מקבלים תו נכה?


החשש העיקרי של מרבית האזרחים שרוצים להוציא תו נכה הוא מבירוקרטיה מתישה שתגזול מהם את מרבית זמנם הפנוי. אך צריך לציין כי נכון להיום לא מדובר על פעולה כל כך מסובכת, וברוב המקרים אם תצטיידו בכל המסמכים הדרושים – תוכלו לקבל את הזכאות בכל זמן קצר. כיום בזכות התקדמות הטכנולוגיה תוכלו לבצע את כל הפעולה דרך האינטרנט, כל זאת על מנת להקל על אותם אזרחים שבין כה וכה הניידות שלהם מוגבלת.

בשלב הראשון תצטרכו למלא את טופס הבקשה לתג חניה לנכה, כמובן שעל מנת להגדיל את הסיכוי לאישור הבקשה תצטרכו להוסיף גם מספר מסמכים – מסמכי זיהוי וגם מסמכים רפואיים המאפשרים את המצב הרפואי שממנו אתם סובלים. המסמכים שאותם צריך להגיש ביחד עם טופס הבקשה הם:

  • צילום של תעודת הזהות ביחד עם הספח. במקרה של תעודת זהות ביומטרית, יש לצלם גם את הצד האחורי של התעודה.
  • מכתב שנכתב על ידי הנכה או על ידי האפוטרופוס שלו, במכתב צריך להיות מצוין מספרי הרכב המבוקשים על התו. בכל תו נכה ניתן לרשום עד 2 כלי רכב שונים, כאלה שמסייעים לנכה בהתנהלותו השוטפת.
  • צילום של מסמכים רפואיים מרופא מקצועי, חשוב מאוד שהמסמכים יהיו עדכניים לשלושת החודשים האחרונים.
  • במידה ואתם רוצים לקבל החזר אגרה תצטרכו להוסיף לבקשה גם את המסמכים הבאים: צילום צ'ק, צילום ת"ז וספח, צילום רישיון רכב וטופס החזר אגרה.

עליכם לזכור כי חשוב מאוד שהבקשה תכיל את המסמכים, אחרת לא תקבלו עליה תשובה וכל התהליך צפוי להתארך ללא כל סיבה. לכן אל תנסו להגיש את הבקשה בחלקים עד אשר תשיגו את כל המסמכים הדרושים. קודם כל משיגים את המסמכים ורק לאחר מכן תוכלו להתחיל בתהליך של הוצאת תו נכה.

מי זכאי לתו נכה?


ישנם לא מעט קריטריונים שיכולים להביא לזכאות לתו נכה, ולכן מומלץ לבצע בדיקה אישית בהתאם למצב הרפואי שלכם או של אחד מבני המשפחה שלכם. כך תוכלו לדעת האם בהתאם לאחוזי הנכות או בהתאם למצב רפואי אחר, יהיה ניתן להוציא תו נכה.

באופן עקרוני כמעט כל אזרח שיש לו למעלה מ-60% נכות יהיה זכאי לקבל את התו. בנוסף לכך הם הורים של ילד שזכאי לתו נכה על פי החוק, יהיו זכאים לקבל את התו – כל זאת על מנת לסייע לו להתנייד ממקום למקום. כמו שכבר ציינו על פי החוק כל נכה זכאי להנפיק תו נכה עבור שני כלי רכב שונים, כל זאת בתנאי שכל אחד מהם מסייע לנכה להתנייד ולהגיע ממקום למקום.

כמובן שאם יש לכם עדיין ספק בכל מה שקשור לזכאות לתו נכה, תוכלו להתייעץ עם אנשי מקצוע המכירים את התחום על בוריו. בנוסף לכך תוכלו להגיש את המסמכים הרצויים למשרד הרישוי, והוא זה שיכריע האם אתם זכאים לקבל את התו או שמא אינכם זכאים לקבלו – הרי מה כבר יש לכם להפסיד?

איך מוציאים תו נכה בינלאומי?


לא מעט אזרחים ישראלים שזכאים לתו נכה בארץ, צריכים מסיבות כאלה ואחרות להנפיק תו נכה בינלאומי. הבעייתיות בהנפקת תו נכה בינלאומי החלה מחודש יולי 2006, כאשר משרד התחבורה הישראלי הודיע כי הוא מפסיק להנפיק תו  לנכים שתקף גם בחו"ל. לפיכך התו שאותו מקבלים בישראל תקף אך ורק לארץ, ועולה השאלה היכן ניתן להנפיק תו נכה בינלאומי?

הדרך היעילה ביותר להתמודדות עם המצב הזה היא הגשת פנייה ישירות לשגרירות באותה מדינה או לרשות המקומית של העיר הספציפית שבה אתם הולכים לשהות. כך תוכלו לברר מראש אילו מסמכים אתם צריכים להגיש על מנת שתוכלו לקבל תו נכה שתקף למדינה שאליה אתם צפויים להגיע. חשוב לציין כי לא בכל המדינות בעולם ישנה את האפשרות לבצע את הפעולה הזאת, אך ישנם מקומות שכן יתחשבו במצב מלכתחילה.

בנוסף לכך ישנם גם לא מעט גופים וארגונים בישראל שיכולים לסייע לכם להנפיק תו נכה בינלאומי. חשוב מאוד שתנסו למצות את כל האופציות עוד לפני שאתם טסים על מנת שתוכלו לטוס בראש שקט. אנו בטוחים כי בסופו של יום תצליחו למצוא את הדרך הטובה ביותר עבורכם.

למשך כמה זמן תקף תו נכה?


על מנת לחסוך אי נעימויות, חשוב מאוד לדעת למשך כמה זמן תקף תו נכה ולהיות ערוכים להחליף אותו. במקרה שבו לא תכינו את עצמכם מראש על מנת לקבל תו נכה חדש, תוכלו למצוא את עצמכם ללא התו למשך תקופת זמן לא קצרה.

כיום תו הנכה מחולק לשתיים – ישנם תווי נכה שמחולקים לאזרחים ללא תוקף. המשמעות היא שמדובר על תו נכה לכל החיים, ואין צורך לחדש אותו. מדובר יחסית על תקנה חדשה שנכנסה בשנים האחרונות, והיא נועדה על מנת לחסוך אי נעימות בקרב אותם אזרחים שמצבם הרפואי ככל הנראה יישאר ללא כל שינוי למשך כל חייהם.

מצד שני תוכלו למצוא את אותם אזרחים שמקבלים תווי נכה שקצובים בזמן, ברוב המקרים מדובר על כאלה שיכולים בשלב כזה או אחר להחלים או כאלה שאחוזי הנכות שלהם אינם גבוהים במיוחד. במקרה שבו ישנו תאריך לפקיעת התו הוא מופיע בחלק הקדמי שלו, כך שאתם לא תצטרכו להתאמץ יותר מידי על מנת לראות אותו.

ההמלצה שלנו אליכם היא להכין את עצמכם מראש לקראת המועד שבו התקוף של התו אמור לפוג. כך תוכלו לראות האם אתם מקבלים את התו הנכה החדש ישירות אליכם, או שאתם תצטרכו להגיש מסמכים חדשים על מנת שיאשרו לכם את הבקשה פעם נוספת ותוכלו לקבל תו נכה חדש.

מה מקנה לי תו נכה?


הזכות הגדולה ביותר שאותה זכאי לקבל כל מי שמחזיק בתו נכה היא כמובן היכולת להחנות את הרכב בחנויות המיועדות לנכים. ברוב המקרים מדובר על חנויות אשר נמצאות הכי קרוב לכניסה, כך שזה יחסוך מכם את הזמן שהייתם מבזבזים על מציאת חנייה. בנוסף הגישה מהחנייה לכניסה למקום הספציפי שאליו הגעתם היא הרבה יותר פשוטה.

בנוסף מי שמחזיק בתו נכה יכול להחנות את רכבו בחנייה כחול לבן מבלי לשלם, כך על פי מרבית הרשויות המקומיות בישראל. שוב מדובר על יתרון משמעותי שאמור להקל על חייהם של כל אותם האזרחים שמחזיקים בתו הנכה וצריכים להתנייד בצורה פשוטה יותר.

מלבד ההקלות בחנייה שהם ללא ספק החשובות והקריטיות ביותר עבור אנשים עם מוגבלויות, תו נכה יכול להביא איתו עוד לא מעט יתרונות. על פי החוק במדינת ישראל כל אזרח שמחזיק בתו נכה אינו נדרש להמתין בתור במקום שאליו הוא מגיע, כך שתוכלו להציג לצורך הדוגמא את התו בסופר או בכל מקום אחר – ואוטומטית אתם רשאים לעבור לקדמת התור.

כך שהזכויות המגיעות ביחד עם תו נכה הן זכויות משמעותיות מאוד שנועדו בראש ובראשונה על מנת להפוך את חייהם של האנשים עם המוגבלויות להכי קלים שרק אפשר. כך שכדאי מאוד להוציא תו נכה על מנת שתוכלו לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם מתוקף החוק במדינת ישראל.

תו נכה טפסים


על מנת שתוכלו להגיש את הבקשה לתו נכה בקלות, ריכזנו עבורכם את כל הטפסים הקשורים לתו נכה.

מרבית הטפסים היום הם טפסים מקוונים כך שהרבה יותר קל ויעיל להגיש אותם. במקרה שבו לא מצאתם את הטופס הרצוי, תוכלו ליצור קשר עם משרד הרישוי על מנת לקבל את הטופס הרצוי.

להתייעצות עם עו"ד

פוסטים אחרונים באתר

גירושין

גירושים בישראל: השוויון כבר כאן

כולנו שמענו על מירוץ הסמכויות שמתחיל בין בני זוג ברגע שמחליטים להתגרש. ההמלצה הגורפת היא שעל האישה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בעוד על הגבר

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן