תביעות קטנות

תביעות קטנות

על מנת להפחית את העומס בבתי המשפט ועל מנת לאפשר לציבור לקבל פתרון מהיר עבור תביעות כספיות בסכומים קטנים, הוקם בית המשפט לתביעות קטנות – בית משפט המתנהל בצורה קצת שונה מהערכאות המשפטיות האחרות; הפרוצדורה המשפטית בתביעות קטנות היא גמישה יותר והתובע והנתבע מייצגים את עצמם ללא עורך דין, למעט מקרים בהם התביעה היא כנגד עורך דין.

תביעות קטנות הן תביעות על רקע סכסוכים אזרחיים, במקרים רבים הן בנושאי צרכנות, תביעות ספאם או שאר תביעות נזיקין קטנות כמו אפליה, לשון הרע וכו‘. שימו לב כי בית המשפט לתביעות קטנות אינו מוסמך לדון ביחסי עובד-מעביד אשר נמצאים תחת תחום השיפוט של בית המשפט לענייני עבודה.

למידע נוסף על הליך משפטי בבית משפט לתביעות קטנות כנסו כאן

בתביעות קטנות סכום התביעה מוגבל ל 33,900 ש"ח (נכון לינואר 2019). כמו כן ישנה הגבלה על מספר התביעות הקטנות שיכול אדם להגיש – 5 בשנה. לא ניתן לתבוע פעמיים באותו העניין. מגיש התביעה יכול לתבוע כל ישות משפטית, אדם או תאגיד בתביעות קטנות. ההליך של תביעות קטנות נועד להיטיב עם האזרח ולכן תאגידים וחברות בע“מ אינם יכולים להגיש תביעות קטנות ומחויבים לנהל תביעות בעלות אופי דומה בבית משפט השלום. ישנו רק מקרה אחד יוצא דופן של תביעת נגד; במידה והוגשה תביעה קטנה נגד תאגיד, התאגיד יכול להגיב בתביעת נגד באותה הערכאה; גם זה נעשה מתוך ניסיון להקל על האזרח ולמנוע עיכובים וטרטורים.

הפרוצדורה להגשת תביעות קטנות

תביעות קטנות מתחילות בהגשת כתב תביעה. את טופס הגשת התביעה תוכלו לקבל במזכירות בית המשפט או באמצעות האינטרנט. ניתן למלא את כתב התביעה בכתב ידכם, אך חשוב להקפיד על כתב יד ברור וקריא; הדפסת כתב התביעה היא הפתרון ההגיוני ביותר. חשוב מאוד שכתב התביעה יכלול את כל נסיבות המקרה והעובדות הרלוונטיות, פירוט הנזקים וראיות תומכות. יש להגיש את כתב התביעה בצירוף צילומי המסמכים התומכים בתביעה. את המסמכים יש להגיש בצורה מסודרת כאשר הם ממוספרים לפי סדר א'-ב'.

את כתב התביעה ונספחיו יש להגיש ב 3 העתקים. במידה וישנו יותר מנתבע אחד, יש להכין עוד עותק עבור כל נתבע. את הטופס לתביעות קטנות ניתן למלא בעברית או ערבית. שימו לב שלצורך הגשת התביעה לא חייבים להגיע למזכירות בית המשפט, ניתן לבצע זאת בקלות באמצעות האינטרנט.

תביעות קטנות – תשלום אגרה

הגשת תביעה קטנה כוללת גם תשלום אגרה לבית המשפט. אגרת בית המשפט היא בסך אחוז אחד מסכום התביעה, כאשר 50 ש"ח נקבעו כסכום האגרה המינימלי. במידה וישנה הצדקה, ניתן למלא טופס בקשר לפטור מתשלום אגרה, את הבקשה מגישים למזכירות בית המשפט. זוהי פרוצדורה אשר נועדה להבטיח חוק וצדק גם לחסרי יכולות כלכליות.

פוסטים אחרונים

אנחנו כאן לכל שאלה

פורטל "פרקליט" משתדל להיות מעודכן ואחראי ככל האפשר, אך עם זאת, השימוש במידע המופיע באתר "פרקליט" אינו תחליף בשום אופן לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד.

Ⓒ 2020 - כל הזכויות שמורות לאתר פרקליט

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן